Atunci când ne-am simțit vinovați, degradați sau rușinați, fie de dependența noastră în sine, fie față de lucrurile pe care le-am făcut în timp ce eram „sub influență”, toate acestea amplificau sentimentele noastre de „nimeni ai societății”. Uneori chiar cu o frică tainică, simțeam sau chiar credeam că meritam toate acestea, fiecare sentiment de durere; credeam uneori că eram cu adevărat niște nelegiuiți. Tunelul întunecos al vieții noastre părea mirific și fără sfârșit. Nici măcar nu ne puteam exprima sentimentele și de-abia suportam să ne gândim la ele. Astfel că ajungeam foarte curând să bem sau să consumăm. Îmi aduc eu bine aminte cum obișnuia să fie?
Rugăciunea de azi
Fie ca eu să-mi aduc aminte cât de des, pe vremea când consumam chimicalele, m-am simțit singur cu rușinea și vinovăția mea. Veselia falsă de la o petrecere cu băutură, sau legăturile dubioase stabilite într-un bar, nu puteau să-mi aducă altceva decât sentimente de înstrăinare. Fie ca eu să apreciez șansa de a-mi face noi prieteni în comunitatea grupului. Fie ca eu să știu că prieteniile mele vor fi mai sănătoase, mai puțin dependente și mai mature.
Ce să-mi amintesc azi
Mulțumesc lui Dumnezeu pentru noii prieteni.